It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.
[Translate to Polski:] when kids become dry and clean
[Translate to Polski:] baby becomes dry and clean

Powoli nadchodzi czas pożegnania z pieluszką - ale nie rób niczego na siłę

 

Ile pieluszek zmieniłaś do tej pory? Tysiąc? Tysiąc pięćset? I zamiast być coraz łatwiej, staje się to coraz większym wyzwaniem. Zależnie od temperamentu dziecka zmiana pieluszki może być prawdziwą walką z dzieckiem. Ale przed ukończeniem przez dziecko roku jest jeszcze za wcześnie, żeby myśleć o nauce korzystania z nocniczka. Jest tak dlatego, że dziecko musi najpierw nauczyć się kontrolować mięśnie pęcherza i zwieraczy, co następuje najwcześniej w drugim roku życia.

Wiele dzieci (głównie dziewczynek) osiąga ten etap pomiędzy 12 a 18 miesiącem życia, ale w przypadku większości następuje to trochę później. Gdy nadejdzie odpowiedni moment, dziecko samo da Ci znać, że już jest mu niewygodnie w pieluszce. Może grymasić, chodzić z szeroko rozstawionymi nogami, płakać lub po prostu Ci o tym powie. Są to wszystko sposoby, aby zakomunikować, że chce żeby było mu czysto i sucho.

Jak szybko i jak skutecznie to osiągnie zależy głównie od ciebie. Dziecko potrzebuje teraz głównie pochwały oraz żeby pokazać mu i pomóc rozebrać się i ubrać z powrotem, gdy idzie do toalety. Nie ma potrzeby specjalnie uczyć dziecka korzystania z toalety - najważniejsze to pozwolić mu przejąć inicjatywę, reszta przyjdzie w swoim czasie.

Mogą się przydać w tym okresie

4 etapy rozwoju