It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.
[Translate to Polski:] weeks of pregnancy

NUK. Zrozumieć życie..

Tygodnie ciąży

Jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele?

[Translate to Polski:] weeks of pregnancy

Tutaj znajdziesz opis zmian, jakie zachodzą w Twoim ciele tydzień po tygodniu.

 

Tygodnie 1-4

Tydzień 1

Ciąża rozpoczyna się pierwszego dnia ostatniego okresu - czyli właściwie wtedy, gdy nie jesteś jeszcze w ciąży. Data ta stanowi tylko podstawę dla wszelkich obliczeń. Jeżeli planujesz rozpocząć starania o dziecko, powinnaś przemyśleć swoje zwyczaje i dietę jak najwcześniej oraz rzucić palenie.

 

Tydzień 2

I ruszamy! Kiedy sperma Twojego partnera zetknie się z Twoją komórką jajową krótko po owulacji, przy odrobinie szczęścia połączą się i powstanie pierwsza komórka Waszego dziecka. Rozpoczyna się cud nowego życia.

 

Tydzień 3

Zapłodniona komórka jajowa wędruje jajowodem do macicy. W trakcie tej podróży dzieli się wielokrotnie, aż będzie składać się z kilkuset komórek. Gdy dociera do celu, komórka zagnieżdża się w śluzówce macicy. Do tego czasu już jest zdecydowane nie tylko, czy dziecko będzie dziewczynką czy chłopcem, lecz także czy będzie miało oczy po Tobie czy po tacie.

Tydzień 4

Głęboko w macicy z komórki jajowej rozwija się zarówno dziecko, jak i łożysko. Twoje ciało reaguje falą hormonów, które mają przygotować Cię na nadchodzące miesiące. Niektóre kobiety od razu odczuwają tę zmianę, reagując nudnościami, huśtawką emocji, wrażliwością piersi i delikatnymi skurczami w dole brzucha. Inne kobiety w ogóle nie zdają sobie sprawy, że są w ciąży.

Tygodnie 5-8

Tydzień 5

Do końca tego tygodnia zbiór komórek w Twoim brzuchu rozwinął się już w zarodek. Twoje dziecko mierzy już 4 mm i bije mu już serduszko. Dopiero teraz brak miesiączki wskazuje na to, że jesteś w ciąży. Test ciążowy jest ostatecznym potwierdzeniem tej wspaniałej nowiny - chociaż na tym etapie możesz nie czuć się tak wspaniale. Hormony sprawiają, że wiele kobiet jest bardziej wrażliwych i rozdrażnionych.

Tydzień 6

Już na tym wczesnym etapie tworzą się najważniejsze organy Twojego dziecka, w tym wątroba, żołądek i jelita. Tworzą się również zaczątki mózgu i rdzeń kręgowy. Zaczynają się wykształcać zalążki rąk i nóg. Zmiany w Tobie nie są jeszcze widoczne - oprócz możliwych porannych mdłości, zaburzeń snu czy zmęczenia spowodowanego rozwojem dziecka. Ale równie dobrze możesz nie odczuwać żadnych objawów typowych dla początkowych etapów ciąży.

Tydzień 7

Zarodek urósł do 14 mm. Zaczyna się tworzyć nosek, uszy i usta. Kształtują się też ręce i nogi. Na tym etapie Twoje piersi powiększają się i stają cięższe, przygotowując się do karmienia piersią. Możesz być również zaskoczona tym, jak zmienia się Twój węch i smak. Nagle zmieniają się Twoje upodobania.

Tydzień 8

Twoje dziecko waży teraz ok. 1,5 g. Jego serduszko bije dwa razy szybciej niż Twoje. Głowa wydaje się nieproporcjonalna w stosunku do reszty ciała. Rozwija się nerw wzrokowy i malutki język. Wokół rdzenia kręgowego zaczyna tworzyć się kręgosłup. Jest to już prawie czas na pierwsze badanie ultrasonograficzne. Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego, ponieważ może to spowodować skurcze macicy i w niektórych przypadkach prowadzić do poronienia. Generalnie jednak jest niezwykle trudno zagrozić ciąży na tym etapie.

Tygodnie 9-12

Tydzień 9

Zarodek mierzy 20 mm i jego główka zajmuje większość miejsca w Twoim brzuchu. Teraz już szyja oddziela głowę od reszty ciała i dalej kształtuje się twarz dziecka. Powstały już oczy i powieki i czas teraz na usta i zalążki zębów. Na tym etapie szybkiego rozwoju dziecka bardzo ważna jest zdrowa zbilansowana dieta. Najlepsze są potrawy świeże i lekkostrawne, aby zapewnić dziecku odpowiednią ilość witamin i minerałów.

 

Tydzień 10

Zarodek mierzy teraz ok. 3 cm i waży ok. 13 gramów.  Twoje dziecko jest teraz "kompletne" - powstały już zaczątki wszystkich organów, a serce podzielone jest na prawą i lewą komorę. Teraz dziecko musi tylko rosnąć i rozwijać się. Będzie to także odzwierciedlone w Twoim nastroju. Hormony w Twojej krwi przekazują każde uczucie szczęścia, jak również każdy stres. Twoje nerki pracują teraz bardziej intensywnie, o 35% zwiększa się ilość Twojej krwi, a macica powiększy swoją wagę z ok. 70 g na początku ciąży do ok. 1000 g pod jej koniec.

Tydzień 11

Zarodek staje się płodem. Twarz zaczyna nabierać ludzkich rysów - oczy i uszy są już na swoim miejscu. Dalej rozwija się jama ustna i nos, powieki przykrywają już oczy, dojrzewa gałka oczna. Szybciej tracisz oddech. Twoje serce bije szybciej, ponieważ wzrasta ilość krwi i serce poddawane jest większym obciążeniom. Ok. 25% krwi wykorzystywane jest przez łożysko.

Tydzień 12

Dziecko zaczyna się poruszać. Nawet jeśli są to tylko odruchy na tym etapie, nowo powstałe mięśnie umożliwiają dziecku poruszanie rękami i nogami, obracanie główki czy ściśnięcie rączki w pięść. Zęby stałe formują się pod powstałymi już zębami mlecznymi. Zaczynają ustępować objawy zmęczenia i nudności. Masz już za sobą trzy miesiące ciąży i przybrałaś do ok. 2 kg na wadze, z czego tylko ok. 48 g przypada na dziecko, reszta zaś - na łożysko, wody płodowe, powiększone piersi i macicę.

Tygodnie 13 -16

Tydzień 13

Twoje dziecko ma już pierwsze kości. Widoczne są już kości nóg i miednicy, powstają żebra. We wszystkim co robisz zachowaj umiar i przestań, jak tylko jest Ci trudno - dotyczy to także sportu. Ciężarne kobiety szczególnie dobrze czują się w wodzie. Woda zmniejsza nacisk na stawy i sprawia, że zwykle ciężkie ruchy  stają się łatwiejsze.

Tydzień 14

Wprawne oko lekarza będzie już w stanie rozpoznać, czy spodziewasz się dziewczynki czy chłopca. Gruczoły płciowe zaczynają produkować hormony potrzebne do rozwoju zewnętrznych organów płciowych. Jeśli masz powyżej 35 lat, nie musisz się martwić. Jeżeli nie pojawią się dodatkowe problemy, Twoja ciąża powinna przebiegać zupełnie normalnie.

Tydzień 15

Twoje dziecko otwiera już i zamyka buzię i umie wykonywać ruchy ssące. Jego szkielet dalej się rozwija. Lekarz może zmierzyć obwód główki dziecka podczas badania USG. Twoja talia zanika, brzuch się zaokrągla i powoli przestają pasować na Ciebie spódnice i spodnie. Ciężarne kobiety często zauważają, że ich rysy twarzy stają się łagodniejsze. Może to być spowodowane zatrzymywaniem wody pod skórą (co jest zupełnie normalne).

Tydzień 16

Zaczyna pracować tarczyca Twojego dziecka. Produkuje ona hormony odpowiedzialne za różne procesy, w tym te zapewniające wzrost. Aby prawidłowo funkcjonować, tarczyca potrzebuje jodu, który znajduje się np. w rybach. Lekarze często zalecają przyjmowanie suplementów jodu, ponieważ często brakuje go w naszej diecie.

Tygodnie 17 -20

Tydzień 17

Twoje dziecko mierzy teraz ok. 16 cm i waży ok. 135 g. Nadal pobiera tlen z Twojej krwi. Wykonuje co prawda nieregularne ruchy oddechowe, ale niczemu one jeszcze nie służą. Dziecko ćwiczy skomplikowaną koordynację procesów ssania i oddychania. Zaczynasz się bardziej pocić. Jest to związane z naturalnym wzrostem temperatury ciała w czasie ciąży. Innym normalnym objawem jest znaczny wzrost wydzieliny pochwowej.

Tydzień 18

Twoje dziecko mierzy teraz ok. 16 cm i waży ok. 135 g. Nadal pobiera tlen z Twojej krwi. Wykonuje co prawda nieregularne ruchy oddechowe, ale niczemu one jeszcze nie służą. Dziecko ćwiczy skomplikowaną koordynację procesów ssania i oddychania. Zaczynasz się bardziej pocić. Jest to związane z naturalnym wzrostem temperatury ciała w czasie ciąży. Innym normalnym objawem jest znaczny wzrost wydzieliny pochwowej.

Tydzień 19

Włókna nerwowe Twojego dziecka tworzą coraz gęstszą sieć, mięśnie stają się mocniejsze, ruchy - bardziej zdecydowane i precyzyjne. Aby dalej rozwijać swoje mięśnie, dziecko codziennie ćwiczy chwytanie, obracanie się, kopanie i boksowanie. Twoje dziecko stopniowo nabiera tłuszczu. Na tym etapie Twój brzuch jest już dobrze widoczny.

Tydzień 20

Jesteś na półmetku ciąży, a Twoje dziecko już słyszy. Słyszy nie tylko bicie Twojego serca czy krew płynącą w Twoim ciele, lecz także odgłosy z zewnątrz - muzykę, hałas, ludzi, a szczególnie ich głosy. Twoje dziecko ma już w sumie 12-14 milionów komórek nerwowych. A Ty zaczynasz zastanawiać się, czy powinnaś karmić piersią, czy nie, gdy pojedyncze krople mleka zaczynają wypływać z Twoich piersi - co oznacza, że Twoje ciało przygotowuje się na okres po narodzinach dziecka.

Tygodnie 21 -24

Tydzień 21

Twoje dziecko mierzy ok. 21 centymetrów i waży ok. 330 g. Śpi od 16 do 20 godzin dziennie - czasami głęboko, czasami lekko. Resztę dnia spędza na robieniu swoich "ćwiczeń". Nacisk macicy na inne organy może czasami powodować, że mięśnie zamykające dostęp do żołądka pozostają otwarte, co powoduje cofanie się kwasów żołądkowych i wywołuje zgagę u co drugiej kobiety w ciąży. Zatrzymywanie większej ilości płynów może powodować puchnięcie rąk i nóg - jest to nieprzyjemne, ale zupełnie normalne.

Tydzień 22

Skóra Twojego dziecka jest teraz zaczerwieniona i nieprzejrzysta. Nadal jest jednak pomarszczona, ponieważ ciało dziecka jest jeszcze szczupłe i nie nabrało jeszcze wystarczającej ilości tłuszczu. Pielęgnacja ciała (nawilżanie skóry oraz masaże) staje się dla Ciebie jeszcze ważniejsza, ponieważ skóra na brzuchu i piersiach poddana jest dużym obciążeniom z powodu szybkiego wzrostu. Mogą pojawić się pierwsze rozstępy, ale powinny one zblednąć po narodzinach dziecka.

Tydzień 23

Twojemu dziecku zaczynają rosnąć delikatne włoski. Zaczynają też rosnąć paznokcie. Komórki mózgowe dojrzewają i dziecko rozumie i zapamiętuje. Może dokuczać Ci mrowienie i uczucie ciężkości nóg. Kobiety ciężarne mogą również skarżyć się na żylaki i hemoroidy.

 

Tydzień 24

Główka Twojego dziecka ma teraz ok. 6 cm średnicy. Od czubka głowy do stóp dziecko mierzy ok. 26 cm i waży ok. 500 g. Oczy są co prawda nadal zamknięte, ale rosną już rzęsy. Dziecku śnią się też już sny. Pod koniec tego tygodnia macica może osiągnąć wysokość pępka. Aby dobrze wykorzystać pozostały czas ciąży, warto wybrać się na relaksujące wakacje ze swoim partnerem. Im bardziej Twój partner będzie zaangażowany w Twoją ciążę, tym większe jego zrozumienie i radość.

Tygodnie 25 -28

Tydzień 25

Twoje dziecko połyka wody płodowe i wchłania je przez skórę. Część z nich wydala potem w postaci moczu. Pod koniec ciąży wody płodowe wymieniane są co dwie godziny. Ich ilość waha się od 300 ml do 1,5 l. Szybko rosnące dziecko powoduje, że Twoje organy są przesuwane ze swojego normalnego położenia. Twój oddech może stać się cięższy i możesz potrzebować częściej korzystać z toalety.

Tydzień 26

Twoje dziecko mierzy teraz ok. 30 cm od czubka głowy do stóp i waży ok. 650 g. Jeżeli dziecko urodzi się przedwcześnie na tym etapie, ma już szansę przeżycia. Twój brzuch może już być bardzo okrągły. Jego napięta skóra może bardziej swędzieć, ale można temu zaradzić, stosując olejki do masażu. Możesz też mieć trudności z zaśnięciem.

Tydzień 27

Skóra dziecka wygładza się i przestaje być pomarszczona, w miarę jak gromadzący się tłuszcz staje się bardziej widoczny. Dziecko żyje wraz z Tobą - nie umyka mu nic z tego, co dzieje się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Twojego ciała. I daje o sobie znać kopaniem i boksowaniem. Twoje piersi zaczynają produkować pierwsze mleko, inaczej zwane siarą. Jest ono bardzo lekkostrawne i będzie pierwszym pożywieniem dziecka po porodzie, zanim pojawi się właściwe mleko.

Tydzień 28

Dziecko otwiera oczy i rozróżnia światło od ciemności. Pije coraz więcej wód płodowych i prawie w całości przechodzą one przez układ pokarmowy, są filtrowane przez nerki i z powrotem wydalane. Dziecko wydala do wód płodowych do ok. pół litra moczu dziennie. Szybko przybierasz na wadze - rośnie nie tylko dziecko, lecz także łożysko i błony płodowe. Zaczynasz też gromadzić zapasy tłuszczu, czego nie powinnaś w żadnym wypadku zwalczać dietą.

Tygodnie 29 -32

Tydzień 29

Mózg Twojego dziecka dalej się rozwija. Tworzy się skomplikowana sieć połączeń. Każda "nitka" tej sieci posiada ochronną osłonkę umożliwiającą szybsze przekazywanie bodźców. Tworzą się włókna nerwowe. Kobiety ciężarne często przybierają pół kilo na wadze tylko w ciągu tego tygodnia. Twój brzuch staje sie coraz większy. Twój pępek zaczyna wybrzuszać się na zewnątrz.

Tydzień 30

Skóra Twojego dziecka zaczyna zmieniać kolor z czerwonego na różowy. Jego małe ciałko zaokrągla się dzięki tłuszczowi, który może teraz stanowić do 8% wagi dziecka. Czy na środku Twojego brzucha pojawiła się prosta ciemna linia? Nosi ona nazwę "linea nigra" i może pojawić się z powodu zwiększonej pigmentacji skóry. Po porodzie sama zanika.

Tydzień 31

Twoje dziecko nadal połyka dużo płynów, które przetwarzane są przez nerki, żołądek i jelita. Uważa się, że wody płodowe zmieniają smak w zależności od diety matki. Twoje maleństwo odkrywa teraz swój zmysł smaku. Szczególnie uważaj na infekcje. Bakterie i wirusy mogą przenikać teraz przez barierę łożyska, ponieważ błona kosmówkowa stała się cieńsza, aby mogło przenikać przez nią więcej składników odżywczych.

Tydzień 32

Dziecku zaczyna robić się ciasno w Twoim brzuchu. Mniej się porusza i bardziej zajmuje się znalezieniem sobie wygodnej pozycji. Gdyby teraz się urodziło, Twoje dziecko miałoby duże szanse przeżycia. Chociaż jego płuca nie są jeszcze w pełni rozwinięte, medycyna pozwala na podtrzymywanie oddechu dziecka. Mogą pojawić się skurcze macicy będące oznaką przygotowania do zbliżającego się porodu. Skurcze te trwają ok. 20 sekund i możesz zupełnie ich nie poczuć. Możesz za to czuć ból w miednicy, w miarę jak się ona rozszerza.

Tygodnie 33 -36

Tydzień 33

Na tym etapie Twoje dziecko mierzy do 40 cm i waży do 1700 g. Obraca się i układa w pozycji do porodu. W 95% przypadków główka skierowana jest w dół i jako pierwsza pojawia się w czasie porodu. Staraj się nie równoważyć swojej większej wagi przez odchylanie się do tyłu. Zmienia się wtedy Twoja perspektywa oraz przesuwa środek ciężkości. Oznacza to, że możesz często wpadać na różne rzeczy lub upuszczać przedmioty.

Tydzień 34

Krew Twojego dziecka zawiera więcej wapnia niż Twoja własna. Dziecko potrzebuje go do rozwoju kości. Łożysko uzyskuje wapń potrzebny dziecku, czerpiąc z zapasów wapnia matki. W niektórych krajach urlop macierzyński zaczyna się z końcem tego tygodnia.

Tydzień 35

Zielonoczarna kleista masa zwana smółką wypełnia jelita dziecka. Składa się ona z resztek komórek i tłuszczu z wód płodowych, meszku płodowego, mazi płodowej oraz żółci. Masa jest wydalana po porodzie. Większość dzieci układa się w pozycji do porodu najpóźniej na tym etapie. Coraz częściej myślisz o porodzie i dziecku, którego oczekujesz. Zastanawiasz się, jak będzie ono wyglądało.

Tydzień 36

Włoski lanugo – delikatny meszek, który pokrywa całe ciało dziecka- wypadają. Twoje dziecko nie ma jeszcze swojego własnego systemu immunologicznego. Otrzymuje przeciwciała za Twoim pośrednictwem i one chronią je przed wszystkim, przed czym Ty także posiadasz przeciwciała. Możesz odczuwać nieregularne przedporodowe skurcze. Niektóre z nich mogą być silne i bolesne. Występują one jednak rzadko i nieregularnie - w odróżnieniu od właściwych skurczów porodowych.

Tygodnie 37 - 40

Tydzień 37

Twoje dziecko dalej rośnie - ma już ok. 45 cm i waży ok. 2400 g. Twoje łożysko mierzy teraz pomiędzy 20 a 25 cm, ma 3 cm grubości i waży ok. 500 g - jest wystarczająco duże, aby zapewnić wymianę składników odżywczych i produktów przemiany materii pomiędzy Tobą a dzieckiem.

Tydzień 38

Twoje dziecko produkuje kortyzon - hormon, który przygotowuje płuca dziecka do pierwszego oddechu. Od chwili narodzin układ krwionośny dziecka jest całkowicie niezależny od Twojego. Jeżeli doświadczasz lęku lub niepewności związanej ze zbliżającym się porodem, jest to zupełnie normalne.

Ciężarne kobiety często stają się bardzo aktywne tuż przed porodem - myją okna, sprzątają w szafach, przygotowując "gniazdko" dla nowego członka rodziny. Nie ma sensu walczyć z tym instynktem budowania gniazda. Twoja torba do szpitala powinna być już spakowana.

Tydzień 39

Dziecku brakuje miejsca. Twój "lokator" ma rączki owinięte wokół klatki piersiowej, zgięte nóżki i niewiele się porusza na tym etapie. Nie martw się, jeżeli dziecko porusza się mniej niż wcześniej. W końcu mierzy już ok. 50 cm i waży ok. 3000 g.

Tydzień 40

Wiele małych sygnałów wskazuje na zbliżający się poród, np. nagłe odczucie zmęczenia czy nudności. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, które mają wywołać poród. Do szpitala powinnaś pojechać, gdy odejdą Ci wody lub zauważysz krwawienie, a także gdy przez ponad godzinę odczuwasz regularne skurcze co 5 do 10 minut.

Mogą się przydać w tym okresie

4 etapy rozwoju