It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.
 Przygotowanie do ciąży

Przygotowanie do ciąży.

Co może ułatwić zajście w ciążę.

Aktywność fizyczna

[Translate to Polski:] preparing for pregnancy with running

Generalnie im Ty i Twój partner jesteście zdrowsi, tym szybciej zajdziesz w ciążę. Dlatego zalecamy regularne uprawianie sportu i dużo ruchu. Bieganie, jazda na rowerze czy pływanie poprawiają przepływ krwi i są doskonałymi sposobami na zmniejszenie stresu, co z kolei sprzyja płodności. Dobra forma i kondycja fizyczna pomogą Ci również przetrwać trudne miesiące ciąży.

 

Odżywcza, niskotłuszczowa dieta jest zawsze dobra dla organizmu, ale szczególnie ważna jest dla podtrzymania naszych funkcji reprodukcyjnych. Zbilansowana dieta dostarcza większości składników, których potrzebuje nasz organizm, np. witaminy i minerały znajdują się w świeżych owocach i warzywach, wapń - w jogurcie, ryżu czy soku pomarańczowym. Żelazo (czerwone mięso, warzywa strączkowe, pełnoziarnisty chleb) jest również niezbędne dla rozprowadzania tlenu przez krew, a jod (ryby, kiwi) - do funkcjonowania tarczycy.

Zdrowa dieta poprawia również jakość spermy. Twój partner powinien zadbać, aby dostarczać sobie dużo witaminy C, E i B12. Nie będzie to wymagało zbyt wielkich zmian w sposobie odżywiania, ponieważ witaminy te znajdują się w wielu produktach.

 

Najlepiej jest zapobiegać niedoborowi kwasu foliowego. Kwas foliowy to witamina B, która wspiera procesy metaboliczne, takie jak procesy regeneracji komórek czy czerwonych krwinek. Udowodniono, że kwas foliowy zwiększa płodność. Znajduje się w takich pokarmach jak szpinak, pomidory i buraki. Ale nawet ich spożywanie nie zapewni Ci ilości kwasu foliowego potrzebnej do planowanej ciąży. Twój organizm będzie potrzebował tak dużo kwasu foliowego w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży, że najlepiej jest porozmawiać z lekarzem już teraz, aby przepisał Ci preparaty zawierające kwas foliowy dostępne w aptece.

Im lepiej znasz swój cykl menstruacyjny, tym dokładniej będziesz w stanie określić swoje najbardziej płodne dni. Przy metodzie termicznej wyniki są dokładne prawie co do godziny. Wystarczy codziennie mierzyć temperaturę o tej samej porze po przebudzeniu. Znaczny wzrost temperatury oznacza, że jajeczkujesz i jest to dobry moment na poczęcie. Jeżeli będziesz obserwować swoją temperaturę przez kilka cyklów, będziesz w stanie przewidzieć prawie dokładnie moment następnej owulacji. Najlepszy czas na poczęcie to kilka godzin po owulacji. A jeżeli podwyższona temperatura utrzymuje się przez ponad osiemnaście dni w kolejnym miesiącu, gratulacje - prawdopodobnie jesteś w ciąży.

Inną prostą metodą obliczania płodnych dni jest kalendarz płodności*.

* Ważne: Kalendarz płodności jest oparty na wartościach średnich. Zdecydowanie odradzamy używania kalendarza jako metody antykoncepcji. Jeżeli Twój cykl jest wyjątkowo długi lub krótki, powinnaś porozmawiać ze swoim ginekologiem.

 

Dobrze jest od czasu do czasu zrobić sobie dokładne badania - a szczególnie ważne jest to, jeżeli masz trudności z zajściem w ciążę mimo kolejnych prób. Może to być czasami spowodowane problemami, które będzie można łatwo wyleczyć. Najlepiej jest nakłonić na badania również swojego partnera. Badanie krwi pokaże, czy Wasz poziom hormonów jest prawidłowy lub czy np. nie macie za wysokiego poziomu metali ciężkich w organizmie, co również obniża płodność.

Żebyś zaszła w ciążę, Ty i Twój partner powinniście spędzać razem dużo czasu i jak najlepiej się bawić. Ale jeżeli od razu się nie uda, nie martw się. Udowodniono, że namiętny, romantyczny seks to bardziej skuteczna metoda poczęcia niż seks "kalendarzykowy", gdy oboje jesteście pod presją.  75% par zachodzi w ten sposób w ciążę w ciągu jednego roku. A liczba ta wzrasta do 90% po dwóch latach.* Są więc duże szanse, że niedługo będziecie się cieszyć nowym członkiem Waszej rodziny.

* Źródło: Qualimedic.com AG