It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.
Piersią czy butelką?

Piersią czy butelką?

Piersią czy butelką?

Jak najlepiej karmić dziecko? Piersią czy butelką?
Daj swojemu dziecku to, czego potrzebuje w odpowiedni dla siebie sposób.

Na początku trzeba ustalić jedną rzecz - Twoje dziecko będzie rosło i dobrze się rozwijało, kiedy będzie karmione zarówno piersią, jak i butelką. Przy karmieniu dziecka ważniejsze jest, abyście oboje czuli się komfortowo i byli zrelaksowani. Więc zaufaj swojemu instynktowi i nie pozwól, żeby ktokolwiek wywierał na Ciebie presję.

Jeżeli zdecydujesz się karmić piersią...

... będziesz dostarczać dziecku pokarmu, który zawiera wszystko, czego dziecko potrzebuje w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia - zawsze w odpowiedniej ilości, w odpowiedniej temperaturze. Twój pokarm jest też zawsze łatwo dostępny, gdziekolwiek jesteście. Nawet jeśli zachorujesz, Twoje dziecko nie jest zagrożone. Oprócz składników odżywczych mleko matki zawiera bowiem także niezbędne przeciwciała. Działa ono jak szczepionka przeciwko wielu poważnym chorobom w dzieciństwie, jak i dorosłym życiu, takim jak np. infekcje, zapalenia, biegunka czy alergie.

Karmienie piersią to również pozytywne doświadczenie dla Ciebie jako matki. Oprócz korzyści praktycznych oraz tego, że umożliwia wytworzenie głębokiej więzi pomiędzy Tobą a dzieckiem, karmienie piersią ma kojący wpływ na ciało i duszę. Innymi słowy karmienie piersią zapewnia Twojemu dziecku (i Tobie) najlepszy start w życiu. Wiele ciekawych informacji i wskazówek na temat karmienia naturalnego znajdziesz w wywiadach z naszymi ekspertami. A wszystkie najważniejsze informacje na temat karmienia naturalnego zebraliśmy dla Ciebie w  gotowym do pobrania "Poradniku NUK na temat karmienia piersią".

Jeśli nie możesz karmić piersią…

... dobrą alternatywą jest karmienie butelką. Butelką można podawać dziecku odciągnięte mleko matki lub mleko modyfikowane, które oprócz tego, że nie zawiera przeciwciał, w zupełności zaspokaja potrzeby dziecka. W każdym razie karmienie butelką na pewno nie przeszkodzi w nawiązaniu głębokiej więzi między Tobą a dzieckiem. Ponadto umożliwia ono karmienie dziecka przez tatę, dziadków lub innych opiekunów. Niech te korzyści karmienia butelką nie zniechęcą Cię do karmienia piersią, jeżeli masz taki wybór.

W dziale Wywiady z ekspertami Petra Fricke, dietetyk z Hamburga, wyjaśnia, o czym pamiętać przy karmieniu butelką.

Mogą się przydać w tym okresie

4 etapy rozwoju