It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.
Najczęstsze pytania

W dziale tym znajdziecie pytania najczęściej stawiane przez młode mamy oraz wiele praktycznych informacji, wskazówek i porad.

Jeżeli masz pytania i wątpliwości dotyczące produktów NUK i nie znalazłeś tutaj na nie odpowiedzi, skontaktuj się z nami.

Smoczki do butelek

Czym różnią się smoczki do butelek First Choice+ od smoczków First Choice?

Smoczki First Choice+ różnią się od First Choice tym, że mają specjalną miękką strefę w końcówce smoczka (która sprawia, że smoczek jeszcze lepiej dostosowuje się do podniebienia dziecka) oraz mają ulepszony odpowietrzacz. Poza tym pod względem kształtu i wielkości podstawy  są one takie same, a więc można je stosować wymiennie zarówno w butelkach First Choice jak i First Choice+.
Zobacz wszystkie smoczki do butelki NUK

Czy smoczki lateksowe NUK są bezpieczne dla dziecka??

Gwarantujemy, że wszystkie smoczki lateksowe NUK są bezpieczne dla zdrowia. Są one regularnie testowane przez niezależne organizacje (np. Institut Fresenius w Niemczech) i spełniają wszelkie wymogi prawne.

Czy smoczki lateksowe NUK mogą wywoływać alergie?

Smoczki lateksowe NUK  są od lat testowane pod kątem immunologicznym na obecność lateksowych alergenów. Wyniki nie wykazują wyraźnej zawartości alergenów i potwierdzają nasze pozytywne doświadczenie zdobyte w ciągu ponad 60 lat. W rzeczywistości jednak nie ma takich produktów lateksowych, które byłyby całkowicie bezpieczne dla osób uczulonych na lateks - nawet lateksowe smoczki, które zawierają mniej niż 30 mg/kg rozpuszczalnych białek nie są bezpieczne dla osób cierpiących na alergię na lateks. W takich przypadkach zalecamy używanie smoczków silikonowych.

Czym sie różnią smoczki wykonane z lateksu i silikonu?

Główna różnica jest taka, że lateks to materiał naturalny, a silikon to tworzywo sztuczne.

Lateks to wyjątkowo trwały, elastyczny i niezwykle odporny na rozciąganie surowiec otrzymywany z drzew kauczukodajnych. Jest wyjątkowo miękki, a przy tym bardzo wytrzymały (w przypadku uszkodzenia nie ulega dalszemu rozrywaniu). Jednakże ponieważ lateks jest materiałem naturalnym, tłuszcz zawarty w pokarmie oraz bezpośrednie nasłonecznienie może powodować jego szybsze zużywanie. Smoczki lateksowe należy koniecznie wymienić, gdy stają się klejące.

Smoczki silikonowe NUK są wykonane z najwyższej jakości tworzywa. Przezroczysty materiał silikonowy jest wyjątkowo odporny na wysokie temperatury. Nawet bezpośrednie nasłonecznienie i tłuszcze zawarte w pokarmie nie powodują jego zniszczenia. Silikon jednakże nie jest tak miękki i elastyczny jak lateks i jest bardziej podatny na pękanie. Powinno się go więc wymieniać po zauważeniu nawet najmniejszych oznak uszkodzenia.

Generalnie wszystkie smoczki, zarówno lateksowe, jak i silikonowe, należy wymieniać co ok. 1-2 miesiące.

Na który materiał się zdecydujesz, zależy tylko od Ciebie oraz od preferencji Twojego dziecka. Oczywiście jeśli chcesz, możesz stosować je wymiennie.

Czy NUK ma w ofercie smoczki do butelek w rozmiarze 3?

Smoczki do butelek NUK są produkowane tylko w dwóch rozmiarach: rozmiar 1 - dla dzieci od 0 do 6 miesięcy oraz rozmiar 2 - dla dzieci powyżej 6 miesięcy. Smoczki silikonowe mogą być używane do 18 miesięcy, ponieważ ząbkujące dziecko może przegryźć smoczek. Ponadto w tym wieku dzieci chcą już pić samodzielnie, dlatego zaleca się im używanie kubeczków z ustnikami.

Oczywiście powyższe ograniczenia wiekowe są tylko zaleceniami. Zazwyczaj dziecko samo wybierze najlepszy dla siebie rozmiar. Należy pamiętać, aby nie używać butelki do karmienia jako smoczka do uspokajania. Długotrwałe ssanie płynów zawierających cukier lub kwasy owocowe może powodować próchnicę.

Smoczki uspokajające

Dlaczego smoczki NUK mają asymetryczny kształt?

Specjalny kształt smoczka uspokajającego NUK stworzono na wzór naturalnego modelu - tak aby był najbardziej jak to możliwe zbliżony do kształtu brodawki sutkowej matki w czasie karmienia piersią. Brodawka sutkowa doskonale dostosowuje się do jamy ustnej dziecka, ściśle przylegając od góry do podniebienia, a od dołu do języka. Smoczek o anatomicznym kształcie umożliwia dziecku zaspokojenie potrzeby ssania w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego.

Kształt smoczków do butelki i uspokajających NUK został tak zaprojektowany, aby proces ssania smoczka przez dziecko był jak najbardziej zbliżony do naturalnych czynności ssania i połykania, które zachodzą w czasie karmienia piersią. Zapewnia to właściwy trening dolnej szczęki i mięśni twarzy.

Jeżeli smoczek używany jest prawidłowo - w celu uspokojenia dziecka, uniknięcia szkodliwego ssania kciuka i umożliwienia intensywnego treningu szczęki między posiłkami - wtedy jego naukowo zaprojektowany kształt w pełni spełnia swoją funkcję, wspierając zdrowy, naturalny rozwój szczęki Twojego dziecka. Więcej informacji na temat anatomicznego kształtu NUK znajdziesz w dziale Kształt NUK.

Skąd wiadomo, że smoczek jest odpowiedni pod względem ortodontycznym?

Przede wszystkim smoczek powinien się dostosowywać do szczęki dziecka, tak aby język miał wystarczająco dużo miejsca. Słaszczona gumka  z lekko zaokrągloną główką sprzyja właściwemu naturalnemu ułożeniu języka i wspiera rozwój górnej i dolnej szczęki dziecka. Ważne, aby smoczek był miękki i elastyczny. Zaleca się, aby szyjka smoczka (część łącząca gumkę z tarczką) była jak najwęższa, tak aby zminimalizować nacisk na szczękę i zęby. Więcej informacji znajdziecie w dziale Kształt NUK.

Czy ssanie smoczka nie jest tak samo szkodliwe dla zębów dziecka jak ssanie kciuka?

Zanim dziecko zacznie ssać kciuk lub róg kołderki, daj mu anatomiczny smoczek. W porównaniu z kciukiem smoczek jest o wiele bardziej elastyczny.

Kiedy dziecko ssie kciuk przez dłuższy czas, górne siekacze wysuwają się do przodu, natomiast dolne odsuwają do tyłu. Może nawet dojść do tego, że górne zęby nie będą się stykały z dolnymi (tyłozgryz) i/lub żuchwa będzie cofnięta w stosunku do szczęki, co będzie wymagało leczenia ortodontycznego w późniejszy okresie. Poza tym łatwiej jest dziecko odzwyczaić od ssania smoczka niż własnego kciuka!

Są różne opinie na temat smoczków - jakie są ich wady i zalety?

Możesz zacząć dbać o zdrowy rozwój jamy ustnej dziecka już od momentu urodzenia. W czasie karmienia piersią dziecko uczy się prawidłowej techniki ssania i umiejętność ta jest podstawą dalszego rozwoju. Im lepsze karmienie piersią, tym lepszy rozwój mowy dziecka. Korzystny pod względem ortodontycznym smoczek, czyli taki wzorowany na brodawce sutkowej matki w czasie karmienia, wspomaga ten pierwszy etap nauki dziecka.

Smoczek można polecić tak długo, jak długo dziecko rzeczywiście go ssie i tym samym ćwiczy mięśnie jamy ustnej. Jeżeli smoczek po prostu wisi w ustach dziecka, lepiej jest go dziecku zabrać. Dzieci nie należy przesadnie zachęcać do używania smoczka uspokajającego i nie należy nigdy zanurzać smoczka w czymś słodkim. Jeżeli smoczek wypadanie dziecku z buzi po zaśnięciu, nie należy wkładać go z powrotem.

Najnowsze badania naukowe zalecają podawanie dzieciom smoczka przy zasypianiu, ponieważ używanie smoczków uspokajających zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Ponadto dzieci  lepiej śpią w nocy, jeżeli rodziców nie ma przy nich, gdy zasypiają (np. trzymając je za rękę).

Czy to prawda, że smoczki uspokajające pomagają zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej?

Międzynarodowe badania dowodzą, że używanie smoczków uspokajających ma pozytywny wpływ, jeżeli chodzi o zapobieganie nagłej śmierci łóżeczkowej. (1) Aby dokładniej zbadać to zagadnienie, naukowcy z Amerykańskiej Akademii Pediatrii (American Academy of Pediatrics) (2) przeanalizowali dwa badania dotyczące tego tematu z lat 1996 i 2004.

Doszli do wniosku, że dzieci, którym do snu podawany jest smoczek są w znacznie mniejszym stopniu narażone na śmierć łóżeczkową. Zjawisko to nie zostało jeszcze wyjaśnione.

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieciom do jednego roku podawać smoczek uspokajający do snu - zarówno w nocy, jak i w dzień. (3)

W okresie tym śmierć łóżeczkowa zdarza się najczęściej, a także dzieci mają najsilniejszą potrzebę ssania.

Dzieci nie należy niepotrzebnie zachęcać do ssania smoczka i nie należy go zanurzać w niczym słodkim. Jeżeli smoczek wypadnie dziecku z buzi po zaśnięciu, nie należy wkładać mu go z powrotem.

Aby jak najlepiej chronić swoje dziecko w czasie snu, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Karm swoje dziecko piersią, o ile to możliwe. Twoje dziecko uwielbia kontakt cielesny - karmienie piersią to pokarm dla ciała i dla duszy dziecka. Twój pokarm będzie także chronił dziecko przed alergiami i infekcjami.
  • Do snu kładź dziecko tylko na pleckach. Jest to najlepsza i najbezpieczniejsza pozycja dla dziecka.
  • Nie pal w czasie ciąży i po porodzie. Ryzyko śmierci łóżeczkowej wzrasta z każdym papierosem wypalonym w Twoim domu!
  • Zadbaj o prawidłowe warunki snu dziecka: powinno spać w Twojej sypialni, ale w swoim łóżeczku, na twardym materacu i w specjalnym śpiworku dziecięcym. Nie należy wkładać do łóżeczka kołder, poduszek ani dużych pluszowych zabawek! Nie ubieraj dziecka zbyt ciepło i pamiętaj o wietrzeniu pokoju!
  • W razie jakichkolwiek oznak choroby lub gdy dziecko nie czuje się dobrze, skontaktuj się z pediatrą. (4)

(1) Źródło: Niemiecka Organizacja ds. Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (Gemeinsame Elterninitiative Plötzlicher Säuglingstod (GEPS) Deutschland e.V.)

(2) Założona w 1930 roku Amerykańska Akademia Pediatrii ma prawie 60.000 członków w USA, Kanadzie i Ameryce Łacińskiej. Zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychologicznym i społecznym dzieci i młodzieży.

(3) Źródło: American Medical Journal "Pediatrics" (2005; 116 3716-e723)

(4) Zalecenia pochodzą z broszury "Jak zadbać o bezpieczny sen dziecka?" opracowanej przez Hamburską Grupę Roboczą ds. Promocji Zdrowia (Hamburgischen Arbeitsgemeinschaft für Gesundheitsförderung e.V.) we współpracy z Hamburską Organizacją ds. Opieki Społecznej, Rodziny, Zdrowia oraz Ochrony Konsumentów (Hamburger Behörde für Soziales, Familie, Gesundheit und Verbraucherschutz) oraz Kliniką Uniwersytecką Hamburg- Eppendorf.

Co jeśli moje dziecko włoży smoczek NUK do buzi do góry nogami?

Kształt NUK został tak zaprojektowany, aby proces ssania smoczka przez dziecko był jak najbardziej zbliżony do naturalnych czynności ssania i połykania, które zachodzą w czasie karmienia piersią. Zapewnia to właściwy trening dolnej szczęki i mięśni twarzy. Używanie smoczka uspokajającego NUK zaspokaja naturalną potrzebę ssania dziecka i umożliwia intensywny trening szczęki, także pomiędzy karmieniami. Smoczek także w naturalny sposób uspokaja dziecko.

Jednak oznacza to także, że smoczek powinien być używany we właściwy sposób, a nie włożony jakkolwiek do buzi dziecka. Gdy dziecko ssie smoczek, tarczka smoczka lekko opiera się o usta i podbródek dziecka. W ten sposób gumka smoczka niejako sama układa się w odpowiedniej pozycji w ustach dziecka. Zwykle dziecko sama obróci w buzi nieprawidłowo włożony smoczek lub wypluje go, jeżeli jest za mały.

Smoczek nie powinien być używany, aby uciszyć dziecko albo ponieważ dziecko domaga się go z przyzwyczajenia. Dziecko może wtedy traktować smoczek jako zabawkę, chcąc dla zabawy włożyć go do buzi odwrotnie. Dziecko może być też przyzwyczajone do smoczków o innym kształcie, np. symetrycznych, które można wkładać do buzi w dowolny sposób. Z tych powodów warto cierpliwie uczyć dziecko, jak prawidłowo używać smoczka NUK, ponieważ tylko wtedy gdy jest on włożony do buzi prawidłowo będzie w pełni spełniał swoją funkcję, wspierając zdrowy, naturalny rozwój szczęki Twojego dziecka.

Co należy zrobić, jeżeli moje dziecko włoży do buzi cały smoczek?

Zdarza się to bardzo rzadko, aby dziecko włożyło do buzi cały smoczek. Jeżeli to jednak nastąpi, należy zachować spokój. Specjalna konstrukcja smoczka sprawia, że dziecko nie może go połknąć, a dwa otwory w tarczce smoczka umożliwiają wówczas swobodne oddychanie. Ostrożnie i jak najdelikatniej należy usunąć smoczek z buzi dziecka.

NUK ma w ofercie smoczki uspokajające w różnych rozmiarach dla dzieci od 0 do 36 miesięcy. Smoczki nasze różnią się wielkością gumki, ale wszystkie mają jednakową tarczkę bez względu na wiek. Nawet te dla najmniejszych niemowląt mają relatywnie dużą tarczkę, która dzięki temu, że jest w kształcie serca nie uciska noska.

Czy smoczki z uchwytem nie są bezpieczniejsze niż smoczki z guziczkiem w przypadku włożenia przez dziecko całego smoczka do buzi?

Wszystkie smoczki uspokajające NUK spełniają europejską normę EN 1400, która szczegółowo opisuje i reguluje smoczki uspokajające z guziczkiem oraz z uchwytem. Dotyczy to także wielkości i położenia otworów w tarczce oraz wielkości guziczka. Oba modele są zatem równie bezpieczne.

Co należy wiedzieć o czyszczeniu smoczka?

Przed pierwszym użyciem umyj smoczek za pomocą delikatnego płynu do mycia naczyń (np. płynu NUK do mycia butelek i smoczków), następnie wygotuj go przez 5 minut.

Wyciśnij ze smoczka pozostałą wewnątrz wodę lub pozostaw do wyschnięcia. Nigdy nie myj smoczka w zmywarce do naczyń, ponieważ może to spowodować uszkodzenie materiału.

Dorośli nie powinni także oblizywać smoczka. Mogą w ten sposób przekazać dziecku zarazki próchnicy. To samo dotyczy łyżek lub smoczków do butelek.

Jeżeli smoczek uspokajający się ubrudzi, należy go obficie opłukać pod bieżącą wodą. Łańcuszki lub tasiemki do smoczka, którymi można przypiąć smoczek do ubrania dziecka zapobiegają zgubieniu lub zabrudzeniu smoczka.

Co jeśli po gotowaniu wewnątrz smoczka uspokajającego zostanie woda?

Wszystkie smoczki NUK posiadają sprawdzony system odpowietrzania NUK AIR SYSTEM. Specjalny odpowietrzacz sprawia, że gdy dziecko ściśnie dziąsłami smoczek, powietrze może wydostawać się na zewnątrz smoczka. Dzięki temu smoczek zawsze idealnie dopasowuje się do jamy ustnej dziecka. Kiedy smoczek jest gotowany, woda może dostać się do wewnątrz przez malutki otwór odpowietrzacza.

Nasza rada: Po gotowaniu natychmiast wyciśnij wodę ze smoczka.

Co jeśli po sterylizacji we wrzącej wodzie smoczek uspokajający NUK zupełnie się zacisnął?

Jeżeli wewnątrz smoczka wytworzyła się próżnia, można temu zaradzić w prosty sposób: trzeba szybkim, zdecydowanym ruchem pociągnąć za gumową część smoczka. Można to zrobić bez obawy, ponieważ zarówno tarczka smoczka, jak i jego gumowa część są odporne na rozciąganie.

Próżnia wewnątrz smoczka może powstać wówczas, gdy na przykład po gotowaniu zablokuje się system odpowietrzania. Specjalny odpowietrzacz sprawia, że gdy dziecko ściśnie dziąsłami smoczek, powietrze może wydostawać się na zewnątrz smoczka. Dzięki temu smoczek zawsze idealnie dopasowuje się do jamy ustnej dziecka.

Jeśli ten sposób okaże się nieskuteczny, proszę odesłać nam smoczek, a wymienimy go na nowy bezpłatnie.

Kiedy należy wymienić smoczek?

Generalnie smoczek lateksowy należy wymieniać co 1-2 miesiące, tak jak szczoteczkę do zębów, lub najpóźniej wtedy gdy staje się klejący.

Smoczek silikonowy należy wymienić natychmiast jak tylko zauważy się pierwsze ślady zębów dziecka lub inne uszkodzenia. Zaleca się także wcześniejszą wymianę smoczka, jeżeli dziecko złapie przeziębienie lub infekcję gardła, aby uniknąć powtórnego zarażenia.

Kiedy mogę zacząć podawać dziecku smoczek?

Właściwie już od momentu urodzenia. Dzieci mają naturalną potrzebę ssania i smoczek uspokajający umożliwia im zaspokojenie jej pomiędzy karmieniami. Jeżeli karmisz piersią, wtedy potrzeba ta zaspokajana jest naturalnie. Dla niektórych dzieci jest to wystarczające, w przypadku innych natomiast smoczek może się bardzo przydać, aby je uspokoić.

Kiedy i w jakich sytuacjach warto używać smoczka uspokajającego?

Smoczek uspokajający podaje się przede wszystkim po to, aby uspokoić i pocieszyć dziecko. Jeżeli smoczek wisi luźno w ustach dziecka, należy go dziecku zabrać.

Kiedy nadchodzi czas na pożegnanie ze smoczkiem?

Powoli nadchodzi czas na rozstanie ze smoczkiem pod koniec 2. roku życia dziecka. Gdy dziecko kończy 3 lata, powinno już obywać się bez smoczka.

W jaki sposób odzwyczaić dziecko od smoczka?

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem, wyjaśnij mu, czemu już czas pożegnać się ze smoczkiem - na przykład dlatego, że dziecko już jest duże lub że smoczek już jest stary.

Nie nastąpi to z dnia na dzień - daj dziecku czas, aby stopniowo odzwyczaiło się od swojego sprawdzonego towarzysza.

Umów się z dzieckiem, że od teraz będzie używać smoczka tylko w domu i przestrzegaj tej reguły do czasu, aż przestanie go używać wcale. Inny pomysł jest taki, aby namówić dziecko, żeby podarowało komuś swój smoczek - wyjaśnij dziecku, że inne dzieci, np. synek koleżanki, też potrzebują smoczka i zachęć je, żeby swój smoczek komuś dało w prezencie. Gdy to nastąpi, pochwal je.

Użyj wyobraźni - specjalna Wróżka Smoczkowa, Króliczek Wielkanocny lub Św. Mikołaj mogą pomóc ostatecznie uwolnić się od smoczka. Dziecko oddaje im smoczek, a w zamian dostaje mały prezent. W niektórych krajach są specjalne drzewa, do których dzieci mogą przywiązać smoczek, gdy przestają go już używać.

Butelki do karmienia

Czym różnią się butelki First Choice+ od butelek First Choice?

Butelki First Choice i First Choice+ pod względem kształtu i rozmiaru nie różnią się niczym (choć mogą się oczywiście różnić materiałem, z jakiego są wykonane: PP, PA lub szkło). Butelki różnią się smoczkiem, w który są wyposażone. Butelki First Choice mają smoczki First Choice, a First Choice+ mają smoczki First Choice+. W obu rodzajach butelek można stosować oba rodzaje smoczków. Wynika to z tego, że pod względem kształtu i wielkości podstawy są one takie same. Smoczki First Choice+ różnią się od First Choice tym, że mają specjalną miękką strefę w końcówce smoczka (która sprawia, że smoczek jeszcze lepiej dostosowuje się do podniebienia dziecka) oraz mają ulepszony odpowietrzacz.
Zobacz wszystkie smoczki do butelki NUK

Dlaczego nie można kupić butelek bez smoczków?

Z reguły butelki NUK są wyposażone w smoczki rozmiar 1 lub 2. Dlaczego tak jest?

Zainteresowanie butelkami bez smoczków jest właściwie niewielkie. Ponieważ butelki są zazwyczaj kupowane na krótko przed narodzinami lub tuż po narodzinach dziecka, a w tym okresie największe zapotrzebowanie jest na smoczki w rozmiarze 1, do mleka.

Ponadto optymalne funkcjonowanie naszych produktów jesteśmy w stanie zagwarantować jedynie wtedy, gdy butelka, smoczek i pozostałe akcesoria są do siebie dopasowane, a więc gdy wszystkie są produktami NUK.

Czy butelki NUK First Choice pasują do podgrzewacza pokarmu i sterylizatora parowego NUK?

Butelki NUK First Choice pasują do wszystkich podgrzewaczy pokarmu i sterylizatorów NUK. Nasz sterylizator parowy 2 w 1 zaprojektowaliśmy na nowo, to znaczy zmieniliśmy wewnętrzny koszyk, tak aby teraz pasowały do niego zarówno butelki standardowe, jak i butelki First Choice.

Jaki jest prawidłowy sposób wkładania smoczka do butelki do buzi dziecka?

Butelkę należy podawać dziecku do karmienia w taki sposób, aby otwór odpowietrzacza w smoczku był skierowany ku górze (w jednej linii z noskiem dziecka). Zaokrąglona część (główka) smoczka powinna być skierowana ku górze w kierunku noska dziecka, natomiast spłaszczona część smoczka powinna być skierowana ku dołowi, tak aby dziecko naciskało na nią językiem.

Czy mogę łączyć karmienie piersią i butelką?

Naszą serię butelek i smoczków NUK First Choice opracowaliśmy na podstawie najnowszych naukowych odkryć na temat karmienia piersią. Umożliwia ona łączenie karmienia piersią i butelką dzięki temu, że smoczki do butelki zostały zaprojektowane pod względem kształtu i funkcji na wzór brodawki sutkowej matki w czasie karmienia piersią. W zakładce Kształt NUK dowiesz się więcej na ten temat.

Jak można zapobiegać kolce w przypadku karmienia butelką?

Przygotowując mleko modyfikowane, należy dokładnie odmierzać wodę i mleko w proszku zgodnie z instrukcją producenta. Należy poczekać, aż opadnie piana powstała w czasie potrząsania butelką.

Ważne jest również używanie właściwego rozmiaru smoczka oraz otworu przepływowego.

Smoczek powinien być w całości wypełniony mlekiem w czasie karmienia. Po zakończeniu karmienia dziecku powinno się odbić, ponieważ w ten sposób dziecko pozbywa się powietrza, które połknęło w czasie karmienia. W razie potrzeby rób przerwy w czasie karmienia i poczekaj, aż dziecku się odbije.

Antykolkowy system odpowietrzania NUK AIR SYSTEM także przyczynia się do zapobiegania kolce, ponieważ wyrównuje ciśnienie w butelce i sprawia, że smoczek się nie zaciska, a dziecko może spokojnie pić bez połykania powietrza.

Dzięki specjalnemu anatomicznemu kształtowi smoczków NUK podczas picia z butelki dziecko używa tych samych mięśni warg, szczęki i języka co podczas ssania piersi, co wspomaga naturalny rozwój szczęki i jamy ustnej dziecka. W czasie ssania piersi następuje także produkcja śliny, co wspomaga trawienie. W przypadku butelek NUK FIRST CHOICE występuje dokładnie ten sam efekt, dzięki temu, że otwór przepływowy jest odsunięty do tyłu na górze główki smoczka.

Jak rozpoznać wielkość otworu przepływowego w smoczkach NUK?

Smoczki NUK dostępne są z następującymi otworami przepływowymi dostosowanymi do rodzaju pokarmu:

    S = bardzo mały otwór - do mleka matki, herbaty, wody i innych płynów
    M = średni otwór - do mleka modyfikowanego
    L = duży otwór - do papek
    XL = bardzo duży otwór - do kaszek (tylko smoczki FC+)

Oznaczenie wielkości otworu przepływowego (S/M/L) w smoczkach do butelek NUK jest umieszczone w widocznym miejscu - na podstawie smoczka, przy odpowietrzaczu.

W smoczkach do butelki NUK First Choice+ znajduje się ono na szerokiej części smoczka po drugiej stronie odpowietrzacza.

Materiały

Które smoczki są lepsze - silikonowe czy lateksowe?

Na który materiał się zdecydujesz, zależy tylko od ciebie - oba materiały mają swoje zalety. Oczywiście jeśli chcesz, możesz stosować je wymiennie. Jednakże gdy dziecko zaczyna ząbkować, zalecamy używanie smoczka lateksowego, ponieważ lateks jest bardziej niż silikon odporny na przegryzienie.

Smoczki lateksowe NUK są wykonane z naturalnego lateksu - wysokiej jakości naturalnego materiału. Jest to wyjątkowo trwały, elastyczny i niezwykle odporny na rozciąganie surowiec. W przypadku uszkodzenia nie ulega dalszemu rozrywaniu, co sprawia, że jest szczególnie odpowiedni dla dzieci, które mają już ząbki. Wadą lateksu jest to, że ponieważ jest to materiał naturalny, tłuszcz zawarty w pokarmie oraz bezpośrednie nasłonecznienie sprawia, że szybciej się on zużywa. Z drugiej strony zmiana koloru smoczka jest wyraźnym sygnałem, że należy go wymienić (po ok. 4-6 tygodniach). Inną zaletą lateksu jest to, że można go utylizować w sposób bezpieczny dla środowiska.

Smoczki silikonowe NUK są wykonane z najwyższej jakości tworzywa. Przezroczysty materiał silikonowy jest wyjątkowo odporny na wysokie temperatury. Nawet bezpośrednie nasłonecznienie i tłuszcze zawarte w pokarmie nie mają na niego wpływu. Silikon jednakże jest podatny na zarysowanie. Powinno się go więc wymieniać po zauważeniu nawet najmniejszych oznak uszkodzenia.

Co to jest bisfenol A (BPA) i poliwęglan (PC)?

BPA to skrót od bisfenolu A. Jest to substancja zawarta w tworzywie sztucznym – poliwęglanie (PC). Bisfenol A jest niejako "wbudowany" w poliwęglanie i tworzy z nim bardzo silne wiązanie.

BPA jest jednym ze związków chemicznych używanych do produkcji poliwęglanu. PC to materiał o wszechstronnym zastosowaniu - jest wytrzymały, odporny na wysokie temperatury, przezroczysty i praktycznie nietłukący. To dlatego jest używany do produkcji bardzo wielu przedmiotów codziennego użytku, np. torbach plastikowych i opakowaniach żywności, ale także telefonach komórkowych, płytach CD, okularach przeciwsłonecznych, naklejkach czy lakierach do paznokci.

Czy wszystkie dostępne dziś butelki NUK są wolne od BPA?

Tak. Od 01.06.2011 roku sprzedaż butelek dla niemowląt zawierających BPA jest zabroniona we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

NUK wycofał się z produkcji i sprzedaży butelek zawierających BPA na długo przed tym oficjalnym zakazem.

Jaką alternatywę oferuje NUK dla produktów zawierających BPA?

NUK oferuje wiele alternatyw dla produktów z poliwęglanu. Są to np. butelki ze szkła, polipropylenu (PP), poliamidu (PA) i polifenylenosulfonu (PPSU).

Wszystkie materiały, których używa NUK są poddawane regularnej kontroli.

Więcej informacji na temat materiałów, z których wykonane są produkty NUK znajdziecie w dziale Materiały NUK.

Dlaczego BPA zaczęło być krytykowane i dlaczego zostało zakazane?

Jest wiele światowych badań dotyczących potencjalnego zagrożenia dla zdrowia spowodowanego przez bisfenol A (BPA). Wyniki badań nie są jednak jednoznaczne, dlatego różne kraje i różne instytuty mają na ten temat sprzeczne poglądy. Wywołało to publiczną debatę i bisfenol A stał się tematem szeroko poruszanym w mediach, co wywołało zaniepokojenie rodziców.

W odpowiedzi Komisja Europejska podjęła decyzję o podjęciu profilaktycznych kroków w celu ochrony konsumentów, wprowadzając zakaz sprzedaży butelek dla niemowląt zawierających BPA w krajach Unii Europejskiej obowiązujący od dnia 1 czerwca 2011. Produkcja butelek zawierających bisfenol A została zabroniona przez Komisję Europejską począwszy od 1 marca 2011 roku.

Jaka jest opinia instytucji kontrolujących na temat BPA?

Na stronach internetowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority) oraz Federalnego Instytutu ds. Oceny Ryzyka w Niemczech (BfR) można znaleźć ich stanowisko oraz wyczerpujące informacje na temat bisfenolu A.

EFSA: http://www.efsa.europa.eu/en/faqs/faqbisphenol.htm

BfR: http://www.bfr.bund.de/en/faqs_on_bisphenol_a_in_consumer_products-60837.html

Czy smoczki uspokajające także zawierają BPA?

Smoczki uspokajające NUK składają się z różnych części. Gumka smoczka jest zawsze wykonana z lateksu lub silikonu, więc jest w 100% wolna od BPA. Tarczki smoczków i uchwyty dawniej były produkowane z poliwęglanu (PC). Jednakże NUK, wychodząc naprzeciw obawom rodziców, postanowił stosować do produkcji smoczków wyłącznie materiały niezawierające BPA, np. polipropylen (PP).

Wszystkie smoczki uspokajające NUK są zatem wolne od BPA i jest to wyraźnie oznaczone na opakowaniu.

Różne

Co zrobić, jeżeli zginęła mi instrukcja do jakiegoś produktu NUK lub jeżeli chciałabym zgłosić reklamację?

Instrukcje do produktów NUK można pobrać na naszej stronie w dziale Instrukcje obsługi.

W przypadku reklamacji na produkt NUK prosimy zgłosić się wraz z paragonem do sklepu, w którym zakupili Państwo dany produkt.

Co oznacza nazwa NUK?

Jest to skrót od niemieckich słów "Natürlich und Kiefergerecht" - naturalny i ortodontyczny.

Dobrze wiedzieć