It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.
Etapy rozwoju

W czasie pierwszych trzech miesięcy życia Twojego dziecka wszystko jest nowe: dla Ciebie - rodzicielstwo, dla Twojego dziecka - cały świat dookoła. Spędzaj z dzieckiem dużo czasu i dajcie sobie czas, żeby się oswoić i i zbudować wzajemną więź.

Rytm spania i czuwania zaczyna stopniowo pokrywać się z rytmem dnia i nocy. Ale nie ciesz się za wcześnie - u każdego dziecka następuje to w innym tempie i raczej nie możesz liczyć na więcej niż 6 godzin ciągłego snu.

Nawet jeśli wydaje się, że dziecko nie robi nic innego jak śpi, je i płacze, codziennie nie tylko rośnie i staje się coraz silniejsze, lecz także staje się bardziej uważne i aktywne. Uczy się podnosić i trzymać główkę, gdy leży na brzuszku, a nawet obracać ją, żeby spojrzeć na coś interesującego.

U niemowląt naturalne jest zainteresowanie ludzkimi twarzami. Chociaż Twoje dziecko widzi twarz jako uproszczony kształt i nie jest w stanie odróżnić jednej od drugiej, na pewno będzie rozpoznawać twarz Mamy i Taty.

Po ok. 6-8 tygodniach nadchodzi ten wielki moment, gdy zobaczysz pierwszy uśmiech dziecka. Dziecko rozpromienia się na widok rodziców, jak również innych przyjaznych twarzy.

Dziecko płacze coraz częściej i więcej. Osiąga to apogeum, gdy nadchodzi zniesławiona kolka w wieku ok. 3 miesięcy. Potem płacz zwykle stopniowo staje się mniej intensywny.

Ruchy rąk i nóżek, które na początku były niekontrolowane stają się bardziej spokojne i skoordynowane. Dziecko zaczyna bardzo interesować się swoimi rączkami, wkładając je do buzi i składając razem nad klatką piersiową. Przygotowuje się do następnego etapu rozwojowego - świadomego chwytania.

Od 4 miesięcy Twoje dziecko zacznie coraz bardziej odkrywać świat zewnętrzny - oddalając się coraz bardziej od swoich rodziców. Jeżeli rozwój dziecka przebiegał dobrze w ciągu pierwszych kilku miesięcy, Twoje dziecko będzie sie czuło pewnie w swoim otoczeniu, reagując na wszystko co nowe pogodną ciekawością i gaworzeniem.

Mogą się przydać w tym okresie

4 etapy rozwoju