It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.

Kochani Rodzice,

Jest tyle rzeczy o które musicie zadbać w tym trudnym okresie.  Teraz jest szczególnie ważne aby uważać na  siebie i aby postawić  zdrowie na pierwszym miejscu. Jesteśmy wszyscy odpowiedzialni – za siebie, młodych i starszych oraz za tych których już dotknęła choroba .

Marka NUK traktuje sytuację bardzo poważnie i jest tutaj dla Was i Waszej rodziny. Nasze produkty są nadal dostępne i nasza produkcja w Niemczech ciągle trwa  bez ograniczeń, uwzględniając nasze standardowe, bardzo wysokie wymagania higieniczne i jakościowe . Nasze produkty można kupić w sklepach internetowych, drogeriach oraz marketach. Jeżeli macie jakieś pytania na temat artykułów NUK, karmienia lub laktacji, albo po prostu macie ochotę na rozmowę zapraszamy do kontaktu poprzez specjalnie uruchomiony adres mailowy pelnachata@babyland.com.pl. Zobaczcie również naszą akcję #zostanwdomu na Facebooku i Instagramie.

Przede wszystkim chcielibyśmy PODZIĘKOWAĆ naszym dostawcom i współpracownikom, lekarzom i położnym, naszym partnerom w marketach i  drogeriach oraz  wszystkim tym którzy dbają o nasze społeczeństwo.

Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni, możemy przez to przebrnąć razem. 

Wasz Zespół NUK

Bądźmy wsparciem dla siebie

We współpracy z Prof. Dr. Brockmühl, naszym ekspertem ds. higieny, zebraliśmy pomocne informacje oraz wskazówki dotyczące ochrony Waszego zdrowia oraz zdrowia Waszych dzieci. Dodatkowo zalecamy bycie na bieżąco z oficjalnymi informacjami publikowanymi przez WHO oraz rząd.

Prof. Dr. Bockmühl jest profesorem specjalizującym się w higienie oraz mikrobiologii na Uniwersytecie Rhine-Wall w Niemczech.

Podstawowe zasady dotyczące higieny

Jak prawidłowo kaszleć oraz kichać?

Zasada, która zawsze obowiązywała – nie tylko od czasu kiedy pojawił się koronawirus – to kichanie oraz kaszlenie w łokieć. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że wirusy będą rozprzestrzeniały się z tego miejsca, niż po kichnięciu w dłoń.

W jaki sposób prawidłowo myć ręce?

Podczas mycia rąk ważne jest, aby je najpierw dobrze namydlić. Najłatwiej to zrobić kiedy dłonie są mokre. Nie zapominaj o myciu koniuszków palców oraz kciuków, gdyż najwięcej ich używamy! Myj dłonie mydłem przez 20-30 sekund przed ich spłukaniem.

Zasady higieny dla naszych dzieci

Jak mogę chronić siebie oraz swoje dziecko przed infekcją?

Poza ograniczeniem kontaktów z innymi osobami, co aktualnie wszyscy robimy, należy przebywając na zewnątrz zachować odległość od innych osób wynoszącą co najmniej 1,5m. Jeżeli wychodzisz i robisz np. zakupy, należy po kontakcie z różnymi powierzchniami (wózkami w sklepach, klamkami, etc.) nie dotykać rękami oczu, nosa i buzi oraz umyć je mydłem tak szybko jak jest to możliwe.

Czy wszystkie mydła są jednakowo dobre?

W zasadzie tak; oczywiście są pewne różnice między różnymi rodzajami mydeł, tym niemniej, popularne mydła skutecznie usuwają koronawirusy oraz większość innych mikroorganizmów. 

Czy muszę chronić moje niemowlę lub starsze dziecko przed koronawirusem w szczególny sposób?

Dzieci wydają się być mniej narażone na infekcję spowodowaną SARS-CoV-2, ale to nie oznacza, że nie mogą być nosicielami i przekazywać koronawirusa. Więc, zgodnie z naszą aktualną wiedzą, większym  ryzykiem jest kontaktowanie się dzieci bez objawów z osobami najbardziej zagrożonymi (przede wszystkim z dziadkami i pradziadkami).

Czym mogę dezynfekować smoczek kiedy jestem poza domem?

Co do zasady nie jest konieczne, aby dezynfekować smoczki, chyba, że wpadły do czegoś tak niehigienicznego jak kupa psa! Dokładne wypłukanie pod bieżącą wodą jest zwykle wystarczające. Choroby mogą być także przenoszone, jeżeli przedmiot jest używany przez kilka osób – w przypadku własnego smoczka dziecka sytuacja tak nie wygląda. Jest to natomiast jeszcze jeden powód, dla którego nie powinno się oblizywać smoczków - próchnicą także można się zarazić!

Czy muszę czyścić zabawki dziecka specjalnym środkiem do dezynfekcji?

Nawet w czasie koronawirusa zwykłe mycie jest zazwyczaj wystarczające. Oczywiście zabawki powinny być czyszczone detergentami, które są przeznaczone do tego celu, aby nie pozostawały na nich żadne naloty; tak może się zdarzyć w przypadku stosowania niektórych detergentów używanych w domach.

Muszę skorzystać z transportu publicznego/wspólnego samochodu, na co zwrócić uwagę (jadąc z dziećmi)?

Generalnie, korzystanie z publicznego transportu to jedno z większych ryzyk podczas pobytu w miejscu publicznym, ponieważ wiele osób spotyka się na stosunkowo małej przestrzeni w tym samym czasie. Zachowanie odstępów i umycie własnych rąk oraz rąk dziecka jest szczególnie ważne podczas podróży autobusem lub pociągiem!
Z kolei korzystanie z samochodu jest relatywnie bezproblemowe, ponieważ tylko kilka osób dzieli samochód i nie są one w bezpośrednim kontakcie.
Największy problem to z pewnością zapobieganie, aby Twoje własne dzieci nie dotykały rękami buzi, nosa i oczu przed ich porządnym umyciem.

Ogólne pytania dotyczące higieny i koronawirusa

Gdzie gromadzi się większość wirusów (typowe miejsca), na jakich powierzchniach wirus przeżywa? Na przykład w domu (gazety, długopisy, klamki) lub w miejscach publicznych (koszyki, wózki, terminale płatnicze przy kasach).

Wirusy są przenoszone na powierzchnie głównie na rękach, więc najbardziej krytyczne miejsca w miejscach publicznych to te, których dotyka wiele osób. Pomimo, że obecnie nie są znane przypadki, w których aktualny koronawirus lub inne koronawirusy spowodowałyby w ten sposób infekcje, jest to teoretycznie możliwe. Stanowi to mniejszy problem w domu, ponieważ powierzchnie są dotykane przez osoby, z którymi i tak jesteśmy w bliskim kontakcie.

Jak długo wirusy przeżywają na powierzchniach?

Rozsądne jest założenie, że koronawirusy mogą przetrwać na powierzchniach tylko przez kilka godzin. Jakkolwiek istnieją badania, które wskazują na okres przeżywania wirusa wynoszący kilka dni, zależy to jednak w dużej mierze od rodzaju powierzchni i innych warunków (wilgotności, temperatury, etc.). Warto też wiedzieć, że zwykle następuje szybki początkowy spadek ilości przeżywających wirusów, a po dłuższym czasie pozostaje tylko bardzo niewiele cząsteczek wirusa lub nie ma ich wcale.

Czy mogę rozprzestrzenić wirusa po moim domu na butach?

Teoretycznie tak, ale z praktycznego punktu widzenia pytanie powinno brzmieć: skąd one by się tam wzięły (nikt nie kaszle na podeszwy swoich butów) i jak zarazić się od wirusów znajdujących się na podłodze. Więc to właściwie nie jest problem.

Czy wirusy mogą pozostawać na ubraniu? Jak mogę się ich w sposób właściwy pozbyć z ubrania?

Wirusy zwykle przeżywają krócej na tekstyliach niż na gładkich powierzchniach, chociaż aktualnie nie ma sprawdzonych danych dotyczących koronawirusów na tekstyliach. Na szczęście mycie łatwo usuwa wirusy osłonkowe (dotyczy to koronawirusa, ale także np. wirusa grypy). Powinno się zatem często prać ręczniki (szczególnie te z których wspólnie korzystamy), ale także ścierki, bieliznę lub inne tekstylia, które mogły zostać skażone w jakikolwiek inny sposób (kaszlenie w łokieć!), w temperaturze 60°C, w proszku do prania zawierającym wybielacz.

Które miejsca w domu powinnam czyścić regularnie i jak dokładnie/czy w jakiś szczególny sposób?

W domu możesz sprzątać tak jak wcześniej. Ważne jest jednocześnie, żeby nie zaniedbywać przez koronawirusa zasad mycia i higieny w innych obszarach (np. podczas przygotowywania jedzenia). Przede wszystkim należy jednak zwracać uwagę na powierzchnie, których dotyka się najczęściej.

Czy noszenie maseczki pomaga?

Maseczki zapewniają pewien poziom ochrony, szczególnie jeżeli osoby, które już są zarażone noszą je w miejscach publicznych, gdyż zapobiega to transmisji na osoby zdrowe. Jeżeli nosisz maskę, aby się chronić powinnaś/powinieneś nadal pamiętać o innych środkach ostrożności, więc zachowuj odstęp i często myj ręce. Są badania, które mówią, że ryzyko infekcji podczas noszenia maseczki ochronnej może nawet wzrosnąć, ponieważ czujesz się w niej bezpieczniej.

Sterylizatory NUK: czy dostępne w handlu sterylizatory zabijają koronawirusy?

Korzystając ze sterylizatorów można bezpiecznie usuwać  wirusy, pod warunkiem, że zachowany jest 10 minutowy czas sterylizacji.

 

NUK: czy ogólnie dostępny płyn do mycia butelek zabija koronawirusy? Czy pewne płyny do mycia naczyń są lepiej dostosowane do tego celu niż inne?

Powierzchnie mogą być czyszczone zwykłymi środkami do czyszczenia, ponieważ koronawirusy należą do wirusów osłonkowych, które mogą być łatwo usunięte i zabite środkami do czyszczenia. Jednakże ważne jest również, aby pozostawić środki czyszczące na powierzchni wystarczająco długo, aż zaczną właściwie działać.

Czy proszki do prania zabijają koronawirusy? O czym muszę pamiętać podczas prania ubrań?

Aby tekstylia były higienicznie czyste po praniu – nawet w czasie koronawirusa – zalecamy pranie w temperaturze 40-60°C korzystając ze środka do prania w proszku zawierającego wybielacz. W szczególności ręczniki, z których wspólnie korzystamy, powinny być często prane, nawet jeżeli nie jest znany przypadek przekazywania koronawirusa poprzez tekstylia. Podczas stosowania płynów do prania ręczników, ścierek lub bielizny należy ustawiać temperaturę 60°C / program do kolorów lub należy dodawać środek wybielający na bazie tlenu.