It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.
Wszystko na temat karmienia piersią

Podejmij właściwą decyzję

Karmić piersią czy nie? Posłuchaj swojego instynktu...

Położne, doradcy laktacyjni i lekarze - wszyscy są zgodni - karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka. Zarówno Ty, jak i Twoje dziecko jesteście fizycznie przygotowani do karmienia piersią. Praktycznie każda kobieta może karmić piersią. A doświadczenie pokazuje, że im wiecej matka wie na temat karmienia piersią i im lepiej jest przygotowana, tym bardziej udane będzie jej karmienie.

Oczywiście matka może mieć ważne osobiste powody, aby zdecydować się nie karmić piersią. Najważniejsze, aby była pewna swojej decyzji i nie pozwoliła nikomu wprawić się w poczucie winy z tego powodu. Ponieważ bez względu na to czy karmisz piersią czy nie, jeżeli czujesz się dobrze i pewnie, na pewno doświadczysz niezwykłej bliskości ze swoim dzieckiem.

Aby dowiedzieć się więcej na temat karmienia piersią, obejrzyj wywiady z naszymi ekspertami.

 

Zalety karmienia piersią

Dlaczego zapewnia dziecku najlepszy start.

Mleko matki zawiera wszystko, czego dziecko potrzebuje w pierwszych miesiącach życia - w odpowiedniej ilości i proporcjach; poza tym jest zawsze dostępne i całkiem bezpłatne.

Żaden inny pokarm niemowlęcy nie zapewnia takiej ochrony przed infekcjami i chorobami. Badania dowodzą, że dzieci karmione piersią rzadziej cierpią z powodu infekcji ucha środkowego, biegunek czy infekcji układu oddechowego i moczowego. Często też są mniej podatne na pewne choroby w życiu dorosłym, takie jak choroby jelit czy cukrzyca dorosłych.

Ssanie piersi pomaga wzmocnić mięśnie jamy ustnej dziecka oraz sprzyja rozwojowi szczęki. Przynosi to pozytywne efekty na późniejszych etapach rozwoju, kiedy dziecko zaczyna spożywać pokarmy stałe i uczy się mówić.

Jeżeli karmisz dziecko wyłącznie piersią przez pierwszych sześć miesięcy, możesz zmniejszyć ryzyko alergii nawet o 50%. Najważniejsze w tym przypadku to nie dopuścić, aby do jelita dziecka dostały się obce białka - które występują na przykład w pokarmach z krowiego mleka.

Karmienie piersią jest doskonałe dla Twojej duszy. Dzięki niemu relaksujesz się i odzyskujesz siły. Ponadto od pierwszego karmienia Twoje ciało produkuje duże ilości hormonów, które wzmacniają jeszcze Twoje matczyne uczucia.

Karmienie piersią jest również korzystne dla Twojego zdrowia - regularne karmienie piersią od samego początku zmniejsza ryzyko infekcji i krwawienia po porodzie, a także zachorowania na raka piersi.

Jak należy karmić

Zaufaj swoim naturalnym zdolnościom.

Jak tylko dziecko zaczyna ssać pierś po urodzeniu, zaczynają pracować Twoje gruczoły sutkowe. Jeden hormon stymuluje produkcję mleka, inny zaś sprawia, że pokarm zaczyna płynąć. Twoje ciało produkuje odpowiednią ilość mleka, w odpowiedniej temperaturze.

Jeżeli chcesz karmić jak najdłużej, nie dokarmiaj ani nie dopajaj dziecka - nawet jeśli czasami dziecko ssie mniej i martwisz się, że się nie najada. Twoje dziecko wie najlepiej kiedy i ile mleka potrzebuje, żeby zdrowo rosło. A Twoje gruczoły sutkowe reagują na to natychmiast. Kiedy dziecko rośnie i potrzebuje więcej mleka, jego ilość odpowiednio się zwiększa. Gdy dziecko ssie mocniej i częściej, Twoje piersi zaczynają produkować więcej mleka, aby zaspokoić większe potrzeby dziecka.

Musisz też zawsze pamiętać, że Twoje dziecko je to, co znajduje się w Twoim ciele - alkohol, papierosy, lekarstwa. Powinnaś więc unikać wszystkiego, co może zaszkodzić Twojemu zdrowiu - szczególnie nie powinnaś się odchudzać, ponieważ powoduje to przenikanie toksyn z Twojego ciała do mleka. Jedz tyle, ile potrzebujesz. Twoja dieta powinna być zróżnicowana i zbilansowana. Jedz dużo warzyw i owoców, jak również nabiału, jajek, mięsa i ryb. Chociaż nawet zdrowe pożywienie mogą mieć nieprzyjemne efekty uboczne. Pomarańcze mogą powodować bóle brzuszka, a czosnek, rośliny strączkowe, kapusta czy nawet produkty pełnoziarniste mogą czasami wywoływać wzdęcia.

Jeżli masz pytania dotyczące karmienia piersią, obejrzyj wywiady z naszymi ekspertami.

Dobrze wiedzieć